Język francuski jest uznawany za najtrudniejszy z języków łacińskich. Dawniej znajomość francuskiej gramatyki i słownictwa była kwestią dystynkcji: francuszczyzna stanowiła domenę najwyższych warstw społeczeństwa, w tym intelektualistów, pisarzy czy akademików. Obecnie język francuski wbrew pozorom nie cieszy się w Polsce szczególnie dużą popularnością. Świadczy o tym chociażby liczba tłumaczy przysięgłych francuskiego, która jest nieporównanie mniejsza, niż w wypadku takich języków, jak angielski czy niemiecki. Zapewne w sporej mierze jest to kwestią właśnie trudności tego języka, która sprawia, że kurs francuskiego okazuje się o wiele bardziej efektywną metodą nauki, niż uczenie się na własną rękę.
Język francuski online czy nauka samodzielna?
Język francuski online z pewnością nie będzie opcją pozbawioną mankamentów, jednak sytuacja w odniesieniu do mowy Prousta i Camusa jest nader specyficzna. Francuski odznacza się bowiem naprawdę skomplikowaną strukturą gramatyczną. Na dodatek, osoba ucząca się natrafia na poważne problemy już na samym początku. Kłopotów będzie przysparzać chociażby wymowa czy charakterystyczne dla francuszczyzny łączenie międzynarodowe.
Jaki stąd wniosek? W przypadku innych języków łacińskich, jak hiszpański lub portugalski nauka samodzielna jak najbardziej jest możliwa, przynajmniej do pewnego momentu. Mniej więcej do poziomu B2 języki te nie wymagają opanowania szczególnie trudnych zagadnień gramatycznych.
W odniesieniu do francuskiego kwestia przedstawia się już zgoła inaczej, o czym zapewne przekonał się każdy, kto próbował samodzielnych lekcji tego języka. Oczywiście, można starać się uczyć tego języka na własną rękę. Należy jednak nastawić się na to, iż taka metoda nauki okaże się nieporównanie mniej efektywna, niż kurs francuskiego. Co również istotne, francuski jest językiem zdradliwym, pełnym pułapek, przed którymi często nie ochroni nas nawet najlepszy podręcznik. Pomoc dobrego lektora w ramach zajęć francuskiego online okaże się więc czynnikiem wręcz nieocenionym w nauce tego języka.
Problemów będzie nam przysparzać również francuska wymowa. Jest ona o wiele bardziej skomplikowana i o wiele mniej intuicyjna, niż w przypadku innych języków łacińskich. Również w tym aspekcie francuski on-line czy też nauka w szkole językowej okazują się opcją znacznie lepszą, niż samodzielne korzystanie z podręczników.
Kurs francuskiego online czy stacjonarna szkoła językowa?
Opinie na temat pt. francuski online vs nauka stacjonarna są rzecz jasna podzielona. Co przemawia tutaj na korzyść nauki francuskiego online? Przede wszystkim, metoda ta okazuje się znacznie tańsza. Teoretycznie nie powinno to stanowić zalety, jednak sytuacja wielu osób jest nieco bardziej złożona. Dobry kurs francuskiego online również będzie stanowił wartościową formę nauki tego języka. Zaoszczędzone pieniądze można zaś poświęcić np. na dodatkowe pomoce naukowe, lepsze podręczniki, literaturę w języku francuskim czy dostęp do francuskojęzycznych platform streamingowych.
Mówiąc inaczej, ze względu na mniejsze koszty język francuski online dla wielu osób będzie możliwością korzystania z szerszego wachlarza metod nauki. W przypadku natomiast zapisania się na kurs francuskiego w szkole językowej często nie będzie nas już stać na dodatkowe materiały.
Jednocześnie warto nadmienić, że dzisiejsze metody nauczania francuskiego online a także innych języków są coraz bardziej efektywne. Jeżeli znajdziemy dobry kurs francuskiego on-line, jakość nauczania oraz efekty nauki nie powinny odbiegać od tego, co oferują szkoły językowe.
Czy francuski online daje takie same możliwości, co studia filologiczne?
Tutaj odpowiedź brzmi: oczywiście, że nie. Należy mieć świadomość faktu, że francuski online, kurs w szkole językowej czy korepetycje stanowią prostsze i raczej komercyjne metody nauczania języków obcych. W szkole językowej możemy liczyć na przykładowo 2-3 godziny lekcyjne w ciągu tygodnia. Na studiach filologicznych samych ćwiczeń konwersacyjnych przeważnie jest co najmniej 5-6 godzin w tygodniu, a do tego dochodzą jeszcze takie przedmioty, jak chociażby:
- ćwiczenia w pisaniu
- praca z tekstem
- gramatyka praktyczna
- gramatyka opisowa
- stylistyka i dialektyka danego języka obcego
- ćwiczenia tłumaczeniowe
Nawet najlepszy i najdroższy francuski online nie może więc być uznawany za formą równorzędną w stosunku do studiów filologicznych. Jest to zresztą kwestia nie tylko samego programu nauczania oraz liczby jednostek lekcyjnych w przypadku francuskiego online, ale także jakości kadry nauczającej. Na wydziałach filologicznych pracują wykładowcy specjalizujący w literaturze, lingwistyce, metodologii nauczania języków obcych. Często są to osoby nie tylko z dorobkiem naukowym, ale również kapitalnymi umiejętnościami oraz bogatym, nierzadko międzynarodowym doświadczeniem wyniesionym także z zagranicznych uniwersytetów. Nie należy łudzić się, że nawet utalentowany native speaker będzie w stanie zaoferować nam porównywalną jakość kształcenia.
Czy jednak wynika stąd, że nie warto decydować się na francuski on-line? W żadnym wypadku! Studia filologiczne stanowią najwyższą i najbardziej efektywną metodę nauki języków obcych. W żaden sposób nie oznacza to jednak, że nauka francuskiego online jest metodą pozbawioną wartości. W ten sposób również możemy nauczyć się języka, zwłaszcza jeżeli nie będziemy poprzestawać jedynie na tym, co oferuje nam sam kurs języka francuskiego online, ale także uczyć się samodzielnie i obcować z francuskim np. poprzez literaturę, teksty dziennikarskie czy nawet kino i seriale. Oprócz tego internet to obecnie prawdziwa kopalnia naprawdę ciekawych treści, które można spożytkować także do nauki języka francuskiego online.